Πρέβεζα:Αναβαθμίζονται οι παιδικές χαρές μέσω του "Φιλόδημος ΙΙ"
![](https://1.bp.blogspot.com/-mWSHZTks6vw/XcQYtzEA2kI/AAAAAAAIdjY/ESRe0t41RWUdm1UoA3WMCtmD0QiS0Y1rQCLcBGAsYHQ/s1600/%25CE%25B1%25CF%2581%25CF%2587%25CE%25B5%25CE%25AF%25CE%25BF%2B%25CE%25BB%25CE%25AE%25CF%2588%25CE%25B7%25CF%2582%2B%25286%2529.jpg)
Ο προϋπολογισμός του έργου ανέρχεται στις 246.760,00 ευρώ και τα νέα όργανα με τα δάπεδα ασφαλείας θα τοποθετηθούν στις υφιστάμενες παιδικές χαρές Ωρωπού , Στεφάνης , Νέας Σινώπης (Αρχάγγελος) , Αγίου Θωμά , Νικόπολης, Καναλίου, Νεοχωρίου και Εργατικών Κατοικιών Αγίου .Γεωργίου ενώ κάποια από αυτά θα αντικαταστήσουν φθαρμένα όργανα στις παιδικές χαρές Λευκαδίτικων , Πυροβολικού , Κηποθεάτρου και Ανθόκηπου. Θα γίνει επίσης προμήθεια και τοποθέτηση φωτιστικών σωμάτων για το φωτισμό των παιδικών χαρών.
Πιο συγκεκριμένα ο Δήμος θα προμηθευτεί και θα τοποθετήσει 20 κούνιες νηπίων και παιδιών, 8 μεταλλικές τραμπάλες, 9 ελατήρια ζωάκια, 11 σύνθετα όργανα, 1.200 τ.μ δάπεδα ασφαλείας, 64 πλήρη φωτιστικά σώματα, 9 πίλαρ καθώς και 2 όργανα για ΑΜΕΑ.
Ο Δήμαρχος Πρέβεζας κ. Νίκος Γεωργάκος δήλωσε:
“Αξιοποιούμε τους διαθέσιμους εθνικούς πόρους.
Ο εκσυγχρονισμός και η αναβάθμιση των παιδικών χαρών αποτελούν προτεραιότητα για τη Δημοτική μας Αρχή. Ολες οι παρεμβάσεις θα γίνουν με μεγάλη προσοχή και με γνώμονα την ασφάλεια των παιδιών μας”.
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου
Σημείωση: Μόνο ένα μέλος αυτού του ιστολογίου μπορεί να αναρτήσει σχόλιο.