ΙΩΑΝΝΙΝΑ:ΕΞΑΦΑΝΙΣΗ 17ΧΡΟΝΟΥ

ΟΔΗΓΙΕΣ ΤΗΣ ΕΛ.ΑΣ ΓΙΑ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΕΣ ΕΝΔΟΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΒΙΑΣ

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ -ΠΑΟΚ 1-3

Για «πόλεμο» έπρεπε να ήταν έτοιμος ο ΠΑΣ Γιάννινα στον αγώνα με τον ΠΑΟΚ στο «Ζωσιμάδες» αλλά όπως φάνηκε... το παιχνίδι χάθηκε πριν την έναρξη.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει την νίκη με 3-1 σε ένα παιχνίδι που αυτά που έγιναν εξωαγωνιστικά κάνουν το αγωνιστικό κομμάτι να περνάει σε δεύτερη μοίρα.
Οι οπαδοί του ΠΑΟΚ έκαναν κατάληψη στην σκεπαστή εξέδρα, με ευθύνη προφανώς της αστυνομίας, και αυτό δημιούργησε ένταση με τους φιλάθλους του ΠΑΣ να πνέουν μένεα για τους υπευθύνους.
Παράλληλα το παιχνίδι κρέμονταν σε μία κλωστή καθώς μία σπίθα αρκούσε να ανάψει φωτιά και τότε αλήθεια ποιος θα είχε την ευθύνη αν γινόταν επεισόδια;
Σε όλα αυτά ήρθε και η διαιτησία του Αρτινού κ. Κουτσιάυτη ο οποίος μέτρησε οφσάιντ γκολ του Πρίγιοβιτς στο 9ο λεπτό που «ξεκλείδωσε» την νίκη του ΠΑΟΚ.
Τα υπόλοιπα ήρθαν εύκολα καθώς ο Πρίγιοβιτς χτύπησε ξανά στο 39ο λεπτό και το 45ο και ο ΠΑΟΚ με το 0-3 του ημιχρόνου πήρε το ζητούμενο.
Ο ΠΑΣ αντέδρασε στην επανάληψη και φάνηκε πιο ενεργητικός. Η είσοδος του Σολτάνι και του Τσικάρσκι έδωσαν ενέργεια στην ομάδα, αλλά το μόνο που μπορούσε να γίνει ήταν η μείωση του σκορ από τον Κόντε στο 71ο και το σπάσιμο του ρεκόρ του Πασχαλάκη στα ανέπαφα λεπτά της εστίας του.
Διαιτητής της αναμέτρησης ο Αριστομένης Κουτσιαύτης από την Άρτα.
Βοηθοί ο Ηλίας Αλεξέας (Μεσσηνίας) και ο Εμμανουήλ Καλφάκης (Χανίων).
Τέταρτος διαιτητής ο Γεώργιος Κομήνης (Θεσπρωτίας) και παρατηρητής ο Σταύρος Φλώτσιος (Βοιωτίας).

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Τζημόπουλος (69' Τσικάρσκι), Μπουκουβάλας, Γιάκος Καρανίκας, Μπέριος, Βιδάλ (46' Σολτάνι), Μιχαήλ, Γαρουφαλιάς, Λίλα (16' λ.τρ. Μανθάτης), Κόντε.
ΠΑΟΚ (Ράζβαν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Μαουρίσιο, Πρίγιοβιτς, Κάμπος (65' Αζεβέντο), Κρέσπο, Σάκχοφ, Μακ (79' Λημνιός), Πέλκας (86' Μπίσεσβαρ), Βιερίνια.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γαρουφαλιά, Κρέσπο, Τσικάρσκι, Μπουκουβάλας, Μπίσεσβαρ
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:
2' Σέντρα του Μακ, ο Πρίγιοβιτς την προβολή πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
6' Σουτ του Κάμπος, άουτ.
9' ΓΚΟΛ! 0-1! Ο Πέλκας σε θέση οφσάιντ από κοντά σκόραρε μετά από κεφαλιά πάσα του Πρίγιοβιτς!
18' Ο Βαρέλα μπήκε στην περιοχή αλλά ο Βελλίδης απομάκρυνε σε κόρνερ το σουτ.
20' Σέντρα του Μπουκουβάλα, ο Πασχαλάκης μπλόκαρε προ του Κόντε.
25' Ο Πασχαλάκης απομάκρυνε με γροθιές βαθιά μπαλιά για τον Κόντε.
29' Ο Βελλίδης νικάει κατά κράτος με διπλή επέμβαση τον Πρίγιοβιτς ο οποίος βγήκε τετ-α-τετ.
31' Κόρνερ του Βιδάλ, κεφαλιά του Κόντε, μπλόκαρε ο Πασχαλάκης.
34' Ο Γιάκος επιχείρησε να βρει τον Κόντε ο οποίος όμως δεν πρόλαβε.
39' ΓΚΟΛ! 0-2! Μετά από μπαλιά του Βαρέλα, ο Πρίγιοβιτς αρχικά με τακουνάκι βρίσκει το κάθετο δοκάρι μετά από απόκρουση του Βελλίδη και στην επαναφορά σκόραρε!
45'+1' ΓΚΟΛ! 0-3! Ο Πρίγιοβιτς από κοντά σκόραρε μετά από σέντρα του Μακ και παρά την προσπάθεια του Μπέριου!
47' Ο Γιάκος επιχείρησε να γυρίσει στον Κόντε στην περιοχή ο οποίος έπεσε υπό την πίεση αμυντικών, ο διαιτητής δεν καταλόγισε παράβαση.
50' Ο Κάμπος την σέντρα σουτ άουτ.
55' Μακρινό σουτ του Βεϊρίνια, απομάκρυνε στην γωνία ο Βελλίδης και αφού η μπάλα γκέλαρε μπροστά του.
57' Φάουλ του Καρανίκα, κεφαλιά του Κόντε, κόντραρε η μπάλα και πέρασε κόρνερ.
58' Κόρνερ του Μανθάτη, ο Σολτάνι όμως δεν κατάφερε να βρει την μπάλα.
64' Ο Πέλκας την ατομική προσπάθεια ανακόπηκε στην περιοχή.
66' Ο Πρίγιοβιτς στην περιοχή πλάσαρε, ο Βελλίδης έδιωξε σε κόρνερ.
68' Ο Γιάκος σούταρε αλλά ο Πασχαλάκης μπλόκαρε.
71' ΓΚΟΛ! 1-3! Ο Κόντε στην καρδιά της άμυνας, από σέντρα του Μανθάτη με κεφαλιά νικάει τον... ανίκητο Πασχαλάκη και ο ΠΑΣ μειώνει!
73' Ο Πασχαλάκης μπλόκαρε κεφαλιά του Μπέριου σε εκτέλεση φάουλ.
77' Ο Τσικάρσκι ατομική προσπάθεια και σουτ πάνω από την εστία.
80' Σέντρα σουτ του Καρανίκα στην αγκαλιά του Πασχαλάκη.
84' Σουτ του Τσικάρσκι, δύσκολα ο Πασχαλάκης στην γωνία.
89' Ο Μπίσεσβαρ στην περιοχή, ο Βελλίδης απέκρουσε το πλασέ.
90'+1' Ο Βελλίδης πρόλαβε τον Πρίγιοβιτς που ήταν σε θέση βολής και απομάκρυνε.
90'+2' Σουτ του Βιερίνια απέκρουσε σε κόρνερ ο Βελλίδης.

ΠΑΡΑΛΕΙΠΟΜΕΝΑ:
- Από νωρίς η πόλη ήταν σε ρυθμούς του αγώνα. Οπαδοί του ΠΑΟΚ έκαναν αισθητή την παρουσία τους στους δρόμους της πόλης.
- Από νωρίς στο γήπεδο οι οπαδοί των φιλοξενούμενων, γέμισαν την Θύρα 7.
- Ένταση επικράτησε καθώς μεγάλος αριθμός οπαδών του ΠΑΟΚ κατέλαβε θέσεις στην μεγάλη εξέδρα με αποτέλεσμα αρκετοί κάτοχοι εισιτηρίων διαρκείας να χάσουν τις θέσεις τους.
- Φίλαθλοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα στον πρόεδρο του ΠΑΣ κ. Χριστοβασίλη για την κατάληψη θέσεων στην σκεπαστή εξέδρα από οπαδούς του ΠΑΟΚ. Ο κ. Χριστοβασίλης τόνισε ότι την ευθύνη έχει η αστυνομία.
- Ενοχλήσεις στον προσαγωγό ένιωσε νωρίς στον αγώνα ο Λίλα και ο Μανθάτης πήρε την θέση του στο 16ο λεπτό.