Ολοκληρώθηκε με επιτυχία ο 4ος «ΕΝ ΝΙΚΟΠΟΛΕΙ ΑΚΤΙΑ» αγώνας δρόμου με τη συμμετοχή 358 δρομέων

Πραγματοποιήθηκε με επιτυχία χθες 4/9 στην πόλη της Πρέβεζας ο 4ος «ΕΝ ΝΙΚΟΠΟΛΕΙ ΑΚΤΙΑ» αγώνας δρόμου 10 χιλιομέτρων, τον οποίο οργάνωσε ο Σύλλογος Δρομέων Πρέβεζας, με τη στήριξη της Περιφέρειας Ηπείρου, της Εφορείας Αρχαιοτήτων Πρέβεζας, του Δήμου Πρέβεζας και του ΣΕΓΑΣ.

358 δρομείς από διάφορες πόλεις της Ελλάδας διέσχισαν μια διαδρομή ιδιαίτερου φυσικού κάλους. Η αφετηρία βρίσκονταν εντός του σταδίου της Αρχαίας Νικόπολης, η οποία είναι ένα από τα σημαντικότερα αρχαιολογικά μνημεία στον κόσμο, ενώ ο τερματισμός μπροστά από το Δημαρχείο της Πρέβεζας.

Πραγματοποιήθηκαν επίσης νωρίτερα στους κεντρικούς δρόμους της Πρέβεζας μαθητικοί αγώνες δρόμου 1 χιλιομέτρου για τα δημοτικά και τα γυμνάσια.

Κατά την διάρκεια του αγώνα υπήρχε κινητή ιατρική μονάδα παρακολούθησης και η διαδρομή ήταν φυλασσόμενη από την Τροχαία, το Λιμενικό και ομάδα εθελοντών για την ασφαλή κίνηση των αθλητών.

Φέτος για πρώτη φορά : 1) Οι χρόνοι των αθλητών που τερμάτισαν ήταν επίσημα πιστοποιημένοι και θα αποτελούν χρόνο πρόκρισης για όλους τους επίσημους αγώνες, αφού η διαδρομή έχει μετρηθεί και πιστοποιηθεί από τον ΣΕΓΑΣ σύμφωνα με τους διεθνείς κανόνες της IAAF,
2) η κατάταξη των αθλητών, επιπλέον της γενικής κατάταξης, έγινε σύμφωνα με την ηλικιακή τους κατηγορία.